| Category | Technical Details |
|---|---|
| Model | E16 G3 IAL |
| Processor | Intel® Core™ U5‑225U |
| Memory (RAM) | 8GB DDR5 |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 TLC Gen4 |
| Graphics | Integrated Intel Graphics |
| Operating System | No OS (None / FreeDOS) |
| Display | 16.0″ WUXGA (1920×1200), Anti‑Glare, 300 nits |
| Camera | FHD IR Camera |
| Wireless | Intel AX211 2×2 Wi‑Fi 6E + Bluetooth |
| Security | Y‑FPR (Fingerprint Reader) |
| Battery | 3‑Cell 48Whr |
| Power Adapter | 65W USB‑C (3‑Pin UK) |
| Keyboard | Backlit Keyboard (UK‑English) with NumPad |
| Warranty | 2‑Year Carry‑In (HB) |
| Included Accessory | Topload Case |








