| Category | Technical Details |
|---|---|
| Model | ThinkPad X1 Carbon Gen 13 (LNL) |
| Processor | Intel® Core™ U7‑258V |
| Memory (RAM) | 32GB DDR5 (Base) |
| Storage | 1TB SSD M.2 2280 TLC Gen4 |
| Graphics | Intel Arc Graphics |
| Operating System | Windows 11 Pro 64 |
| Display | 14.0″ WUXGA (1920×1200), Anti‑Glare, 500 nits, Touch (Low Power) |
| Camera | FHD IR Camera |
| Wireless | Intel BE201 2×2 Wi‑Fi 7 (BE) + Bluetooth |
| WWAN | Upgradable |
| Ethernet | No Wired Ethernet |
| AI Features | AI Now |
| Security | Fingerprint Reader (Y‑FPR) |
| Battery | 3‑Cell 57Whr |
| Power Adapter | 65W USB‑C Slim GaN (3‑Pin UK) |
| Keyboard | Backlit Keyboard (UK‑English) |
| Warranty | 3‑Year Carry‑In |










