| Category | Technical Details |
|---|---|
| Brand | HPE / Intel |
| Part Number | P49653-B21 |
| Processor Family | Intel Xeon Gold (4th Generation – Sapphire Rapids) |
| Processor Model | Intel Xeon Gold 5416S |
| Total Cores | 16 Cores |
| Total Threads | 32 Threads (Hyper-Threading) |
| Base Frequency | 2.0 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.0 GHz |
| L3 Cache | 30MB Intel Smart Cache |
| Thermal Design Power (TDP) | 150W |
| Lithography | Intel 7 (10nm Enhanced SuperFin) |
| Processor Socket | FCLGA4677 (LGA 4677) |
| Memory Type | DDR5-SDRAM ECC RDIMM / LRDIMM |
| Max Memory Speed | 4400 MT/s (DDR5) |
| Memory Channels | 8 Channels |
| Max Memory per CPU | 4 TB |
| PCIe Version | PCIe 5.0 |
| PCIe Lanes | 80 Lanes |
| UPI Links | 3x UPI 16 GT/s |
| Scalability | 2-Socket (2S) |
| Instruction Sets | Intel AVX-512, AVX, AVX2, SSE4.2, Intel AMX |
| Compatible Servers | HPE ProLiant DL380 Gen11, DL360 Gen11, DL320 Gen11, DL560 Gen11, ML350 Gen11 |
| Includes | Processor only (heatsink required separately – see P49145-B21) |
| Condition | Brand New, Factory Sealed, Full HPE Warranty |






